munkabér, óradíj, teljesítménybér

Memo (díjjazás, bérek, kritikus helyzetek) :

2012. január 1-től:

• Ebben az évben 535 Ft. a minimálbér, azaz legalább ennyit mindenki megkeres egy óra alatt.
  • A személyi jövedelemadó mértéke 16% és ettől az évtől kezdődően nincs adójóváírás.
  • Az első forint is adóköteles minden hónapban.

2009-ben:

* A minimum órabér nettó 411 Ft / óra

* A minimálbér 63e Ft / hó. Azaz ezen összeg felett is kereshetsz természetesen, csak akkor már valamivel magasabb lesz a levonás.

2008-ban:

* A minimum órabér nettó 397 Ft / óra

* A minimálbér nettó 69e Ft  / hó

* Ha érettségizel, akkor június 30-án megszűnik a diáksátuszod

* Ha továbbtanulsz, akkor szeptember 1-el vagy 15-el, ahogy az iskola kiadja az igazolást, ismét él a diák státuszod

azonban sajnos a köztes időben nem vagy diák, így diákmunkát ebben a formában(!) nem végezhetsz.

* Azonban kiskönyvvel (AMK) bárki, bármikor dolgozhat (természetesen az életkori megkötések mellett). Azaz ha épp halasztasz, végeztél (érettségi, diploma)  vagy bármi okból nem vagy diák akkor is dolgozhatsz ezzel a megoldással.

* Iskolaszövetkezetenként változó, hogy hajlandóak-e kiskönyvvel foglalkoztatni a munkavállalókat.

*A munka jellegétől függően lehet órabéres, darab béres, vagy akár teljesítménybéres is. Irodai, gyári munka esetén jellemzően órabér, szórólap, terjesztési munkák esetén darabbéres,  szalagmunka esetén pedig a teljesítmény alapú bérezés a jellemző.